19. 7. 2019

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 24 až 28°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Příjemnější dojezd do Prahy

Dopravní úprava na D1 - provedeno dle podnětu zastupitele Všestar

12. 7. 2019 Zobrazit více

Nábor mladých hasičů a rozloučení s létem 31. 8.

Vyvěšujeme již teď, s předstihem.

25. 6. 2019 Zobrazit více

Natáčení dalšího dílu Cyklotoulek v Ladově Kraji

Článek ve wordu, jak nám byl zaslán, zde. Plus v celém znění níže.

Tipy pro cyklisty i pěší

Ať jezdíte na kole či chodíte pěšky, možná znáte jen své nejbližší okolí. Inspirací pro objevení dalších tras může být pro vás i pořad Cyklotoulky vysílaný na stanici ČT - Sport. Díl, kde byla představena zajímavá místa Ladova kraje, byl odvysílán loni v červnu a naleznete jej na webu Ladova kraje v rubrice Cykloturistika nebo přímo na stránkách Cyklotoulek http://www.cyklotoulky.cz.

Nový díl Cyklotoulek se bude točit už v červenci v Kališti, Ondřejově, Hrusicích, Mirošovicích, Senohrabech, Mnichovicích a Černých Voděradech, obcích, které stojí zato navštívit.

Hrusice jsou srdcem Ladova kraje, leží sice na jižní hranici s mikroregionem Posázaví, ale jako rodiště Josefa Lady jsou symbolem celé oblasti. Odměnou za návštěvu této malé vesničky vám bude prohlídka Památníku J. Lady, občerstvení v umělcově zamilované hospůdce U Sejků a pět panelů s výjevy z Ladových pohádkových knížek. Vedou zde cyklostezky Hrusický okruh (24,5km) a okružní stezka Krajem J. Lady (76km), jejichž popisy naleznete na „ladovském“ webu.

Krásný okruh vede Voděradskými bučinami (16 nebo 18,5km), který je známější na Říčansku. Přilehlá obec Černé Voděrady má zajímavou trojúhelníkovou náves a pomník s bustou Boženy Němcové. Je pojmenována po hustých černých lesech, které se v okolí vyskytují. V minulosti to bylo místo s množstvím milířů, tedy velkých hranic dřeva, ve kterých se pomalým spalováním vyrábělo hnědé uhlí. Místní naučná stezka patří k jedné z prvních v Čechách.

Pro cyklisty může být zajímavá odbočka v úseku cyklotrasy 0023 do Louňovic k lomu Kaménka. Kámen odtud byl použit ke stavbě Národního divadla. A pokud byste měli náladu se vykoupat nebo si dopřát jen občerstvení, zastavte se určitě na přírodním koupališti Vyžlovka. Cyklotrasa vede většinou krásným a klidným prostředím po zpevněných mírně zvlněných cestách vhodných i pro rodiny s dětmi.

Velkou výhodou „ladovských“ turistických i cyklistických tras je existence železniční trati z Prahy do Benešova, kde se dá lehce cestovat i s kolem. Z mnoha nádraží na trati jsou cyklotrasy navíc přímo vedeny.

Pokud chcete šlapat do pedálů, pak se vydejte po trase 0020 přes Strančice z Říčan do Senohrab. V Senohrabech v létě oceníte možnost občerstvení, ale hlavně koupání u soutoku Mnichovického potoka se Sázavou na Senohrabské plovárně. V sousedství říčních lázní a přívozu je letní bistro Baštírna a nad ním se tyčí zřícenina hradu Zlenice zvaného Hláska, kterou znáte z kreseb právě Josefa Lady. Na cyklistické trati 0020 leží i Mirošovice, nejsou jen 21 sjezdem z dálnice D1, ale i moderní a zelenou obcí. Západní část zdobí revitalizovaný Štičí rybník s novým „workoutovým“ hřištěm na břehu. Naproti přes cestu v areálu volnočasových aktivit si lze zahrát tenis, kopanou, basketbal, volejbal nebo ping pong a je tu lezecká stěna i hřiště pro nejmenší. Pokud budete projíždět obcí hladoví, nesmíte minout restauraci u Císaře, před kterou je nové hřiště na petanque s jednou jamkou i pro cvrnkání kuliček.

Cestou zpátky do Říčan se zastavte v Mnichovicích, kde mají zajímavé náměstí postavené do kopce, nad nímž ční Kostel Narození Panny Marie. V červnu se tu každoročně koná Mnichovické kramaření, charitativní bazar na podporu místních i jiných dobročinných aktivit. Ve sportovním areálu Šibeniční vrch se koná běžecký závod Mnichovická běhna určený pro všechny generace. Je to zároveň finále běžeckých závodů Poháru Ladova kraje. Na září se už nyní chystá dvoudenní Mariánská pouť (8.-9.9.) a pochod „Po stopách kocoura Mikeše“ (14.9.), kde si můžete zvolit z méně i více náročných tras po okolí. Podle zvolené trasy můžete jít do Hrusic, Mnichovic, Ondřejova a Senohrab.

Přes všechny tyto obce vedou cyklotrasy, které naleznete v rubrice Cykloturistika na http://www.laduv-kraj.cz. Zatím poslední díl pořadu Cyklotoulky z Ladova kraje je k dispozici na http://www.cyklotoulky.cz

Přejeme vám pohodové letní výlety za poznáním, ať už to bude na kole, vlakem či pěšky!

Hana Bolcková, Ladův kraj http://www.laduv-kraj.cz

19. 6. 2019 Zobrazit méně

Projekt protipovodňových opatření povodí řeky Sázava

Do sekce Projekty vloženy nové informace.

26. 3. 2019 Zobrazit více

Bistro U Hastrmana znovu otevřeno