Ještě pár informací k cyklostezce a zemědělským pracím

Doplnění diskuse, které proběhly na sociálních sítích koncem minulého týdne (11. - 13. 11. 2020).

Vážení občané,

koncem minulého týdne, někdy od středy 11. listopadu, probíhala v obci, resp. na sociálních sítích "vášnivá" diskuse kolem silně znečištěné části "cyklostezky" u křížku. Níže pár "osvětových" informací.

Nárazově, zpravidla dvakrát do roka, probíhá navážení, resp. vyvážení hnoje z hnojiště.

Letos prvně je na části bývalé panelové komunikaci vedoucí od křížku k hnojišti položen asfalt související s vybudováním páteřní cyklostezky. Na tomto úseku se však nejedná o cyklostezku! Cyklostezka od „Světic“ končí dopravní značkou, dále je vedena jako cyklotrasa po účelové komunikaci, která primárně slouží právě zemědělcům /ZEA Světice/. Na úseku křížek, odbočka na cyklostezku dolů do „Světic“ se s tímto v projektu a při budování asfaltové komunikace počítalo, je zde úplně jiné složení podkladu, které je naprojektováno a uděláno pro provoz těžké zemědělské, resp. nákladní techniky.

Letos je při hojení polí mokro, dochází proto při provozu zemědělské techniky k znečišťování účelových, místních i krajských komunikací ve vyšší míře než obvykle. Zemědělci komunikace čistí. Během dnů, kdy probíhá návoz/vývoz materiálu na/z hnojiště, jsou silnice čištěny jen hrubým stahováním nečistot, po ukončení prací se komunikace čistí zametacím strojem a kropicím vozem. Toto proběhlo na asfaltové části i ve čtvrtek 12. 11. večer.

Se zemědělci je obec celoročně v kontaktu. V pátek 13. 11. jsem znovu hovořil s agronomem, požádal jsem ho, aby příště dopředu práce oznámili i nám, abychom o nich věděli a nebyli překvapeni. Při té příležitosti mně sdělil, že po ukončení prací vždy uklízí. A v pátek večer byla komunikace opravdu vyčištěná a umytá.

Jak už jsem psal výše, letos zažíváme provoz cyklostezky prvním rokem, probíhá „donastavování“ pravidel. Něco dopředu nastavit nelze. Věříme, že se nám to společně podaří a soužití bude co nejvíce bezproblémové, byť jsme si všichni, včetně zemědělců, vědomi zvýšeného „diskomfortu“ během probíhajících prací.

Děkujeme za pochopení

Jaromír Jech, starosta

Datum vložení: 16. 11. 2020 17:55
Datum poslední aktualizace: 16. 11. 2020 18:03

5. 12. 2020

oblacno

Bude polojasno až oblačno, místy až zataženo. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 6 až 2°C.

Svátek má Jitka